📱 تلفن تماس: 91011094-051 و 09905088332  📍فروشگاه حضوری: مشهد، بازار رضا، بازار سوم، ط فوقانی، پ 2.981

📱 تلفن تماس: 91011094-051 و 09905088332  📍فروشگاه حضوری: مشهد، بازار رضا، بازار سوم، ط فوقانی، پ 2.948

بلاگ

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی

پادشاه سنگ های قیمتی، یاقوت سرخ است. این مقاله شامل اطلاعات جامعی درباره سنگ یاقوت قرمز (سنگ نجیب زادگان) است که به شما ارائه خواهد شد. در این مقاله، ویژگی ها و خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بررسی می شوند و ساختار ارزشمند یاقوت قرمز به تفصیل توضیح داده می شود. همچنین، شیوه های تشخیص نوع اصلی از نمونه های مصنوعی، شارژ یاقوت سرخ و منابع موجود این گوهر در جهان بررسی می شوند. در ادامه، کاربردهای یاقوت سرخ نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. این مقاله همه اطلاعاتی را درباره یاقوت سرخ ارائه خواهد داد که شما نیاز دارید.

تاریخچه یاقوت سرخ

ریشه اصلی این واژه از یونان باستان huakinthos می باشد و از عربی به صورت “یاقوت” و از فارسی میانه به صورت “یاکَند” به زبان فارسی راه یافته است. سنگ یاقوت قرمز یکی از سنگ‌های قیمتی است که در صنعت و زیورآلات بکار برده می شود. یونانیان‌ بر این عقیده بودند که‌ این نگین به‌ صاحبش‌ نیروهای‌ خاصی‌ از جمله‌ سلامتی، علم، ثروت‌ و پیروزی در عشق‌ به ارمغان می‌ آورد. همچنین‌ آن ها بر این باور بوده اند، اگر روی لباس‌ با سنجاق‌ این نگین را بگذارند، زندگی‌ شان با صلح‌ و صمیمیت‌  همراه می شود و اگر سربازی‌ این سنگ را با خود همراه داشته باشد شکست‌ناپذیر می‌ گردد.

شماری از تاریخ‌دانان ایرانی و عرب همچون الطالبی، ابن حوقل متوفی، اصطخری در قرن دهم، ابن بطوطه و ابوریحان بیرونی در کتاب های خود از انگشتر یاقوت بدخشان نام برده‌اند. نمونه‌ای از سنگ یاقوت قرمز با منشا افغانستانی، زیبنده تاج ملکه انگلیس می باشد. همچنین دربار تیمورلنگ با این گوهر مزین بوده است. همچنین در قاره اروپا در قرون‌ وسطی، سنگ‌ مورد علاقه‌ کشیشان‌ بوده است. آنانا آن را روی‌ انگشتر قرار می دادند و می‌ گفتند از بهشت‌ برایشان آمده‌ است.

ویژگی های مهم

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ

* در تجارت بین المللی یاقوت قرمز را Ruby و رنگ های دیگر آن را Sapphire می نامند و همیشه این نام با رنگ آن همراه است، سختی سنگ یاقوت قرمز حدودا ۹ می باشد به همین دلیل سنگی مناسب برای استفاده در صنعت جواهرسازی می باشد همچنین در زمینه جواهرات کاربرد زیادی دارد.

* از مهم ترین خواص یاقوت سرخ اصل این است که قلب را از عشق لبریز می کند و پرورش نیرو های معنوی را باعث می شود. رشد شخصیت، امید به زندگی، شهامت و شجاعت را بیشتر می کند. به دل آدمی استقلال داده و خوف و ترس را می زداید.

* سنگ یاقوت قرمز در درجه بندی سخت ترین کانی ها بعد از الماس جزو سخت‌ترین کانی‌ها بشمار می آید. کوراندوم  ممکن است دارای مقدار کمی ناخالصی از عناصری مانند تیتانیوم، مس، منگنز، کروم و آهن باشد. وجود ناخالصی‌هایی درون سنگ رنگ های متفاوتی را مانند آبی، زرد، بنفش، صورتی، نارنجی، و سرخ در کوراندوم به وجود می آورد.

*از خواص یاقوت سرخ اصل این است که در برابر پرتو ایکس موج های کوتاه و بلند مقاومت از خود نشان می‌دهد.

*یاقوت قرمز نماد شانس، وفاداری و ثروت و برکت و همچنین نماد عشق است.

*بین‌ سنگ‌های‌ قرمز معروف به علت خواص یاقوت سرخ اصل این گوهر بیشترین‌ طرفدار را دارد و با ارزش‌ ترین‌ می باشد و از گرانبهاترین سنگ‌های‌ جواهر محسوب‌ می‌شود.

*این گوهر قرمز رنگ در سایزهای‌ بیشتر از پنج‌ قیراط، از الماس‌ با ارزش‌ تر می شود و در میان‌ جواهرات‌ به‌ سلطان‌ سنگ‌ها می شناسند.

دسترسی سریع به محصولات

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر مردانه (562)

انگشتر زنانه (191)

دستبند (87)

انگشتر یاقوت (24)

نیم ست (21)

تسبیح (18)

انگشتر یاقوت کبود (11)

انگشتر یاقوت سرخ (8)

انواع دیگر یاقوت

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ

این گوهر از نظر رنگ بندی دارای رنگ های مختلفی است که در این میان رنگ سرخ آن از محبوبیت و جذابیت بیشتری نزد مردم برخوردار است. رنگ قرمز موجود در این سنگ بدلیل وجود کرومیوم در ساختارش می باشد.

یاقوت کبود نوع دیگری از این گوهر است که دارای رنگی تیره تر نسبت به نوع سرخ می باشد و به رنگ آبی دیده  میشود. یاقوت زرد، سفید و ستاره ای یا استار انواع دیگر از این گوهر میباشند که همه افراد میتوانند نسبت به علاقه ای که به رنگها دارند یکی از انواع این گوهر را انتخاب کنند و از خواص آن بهره ببرند.

 مشخصات سنگ یاقوت سرخ

سنگ یاقوت سرخ اصل پس از الماس و زمرد سومین سنگ قیمتی در جهان می‌باشد. معدن این سنگ قیمتی در ناحیه جگدلک واقع در سرک (سرک واژه‌ای پشتو به معنی جاده) میان کابل و جلال‌آباد قرار دارد. این نگین معمولاً درمیان سنگ مرمر سفید (چقماق) به شکل قرمز کم رنگ، قرمز، کبود و رنگ‌های دیگر پیدا می‌شود. ترکیبات شیمیایی آن از آلومین خالص است که ممکن است به مقدار کم با مواد دیگر از قبیل کروک و آهن آغشته شود. در لایه‌های آتشفشانی قدیمی هند و تبت یافت می‌شود و دارای اقسام مختلف می‌باشد که مرغوب ترین و قیمتی تر از همه نوع آتشی است. لازم به ذکر است بدانید که رنگ قرمز این نگین به علت وجود عنصر کروم می باشد و  در واقع فلز رنگساز آن از کروم است.

عیار و کیفیت این گوهر توسط رنگ، برش و وضوح آن تعیین می شود. و همراه با وزن عوامل اصلی تعیین کننده قیمت یاقوت و ارزش آن می باشند. درخشان ترین و ارزشمندین نوع آن دارای رنگ قرمز خونی می باشد و به رنگ خون کبوتر که غلیظ است می باشد. این سنگ از لحاظ وضوح شبیه الماس می باشد و از لحاظ رنگ به سنگ گارنت شباهت دارد. سنگ یاقوت کبود سنگ ماه تولد مربوط به ماه جولای می باشد.

 خواص یاقوت سرخ و دیگر انواع آن

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ

۱- این سنگ صد ها سال می باشد که بالاترین جایگاه را در افسانه ها و فرهنگ عامیانه کشورها دارا می باشد و پادشاهان از خواص سنگ یاقوت سرخ بعنوان طلسم و جادو استفاده می کردند.

۲- حسی از قدرت را در شخص ایجاد می کند و اگر این قدرت به درستی استفاده نشود، ممکن است به خشم یا افکار خودخواهانه منجر گردد.

۳- از خواص سنگ یاقوت سرخ این است که سنگی عالی برای وارد کردن شور و هیجان به زندگی می باشد.

۴- به تمرکز افکار کمک می کند و شفافیت و خرد را به زندگی شما وارد می کند.

۵- به شما یاری می رساند تا به جای از این شاخه به آن شاخه پریدن در زندگی، سودمندترین راهها را برگزینید و چنانچه در مسئله ای حقوقی یا شخصی گرفتاری شدیدی دارید کمک می کند تا نتیجه مطلوبی بگیرید.

۶- دیدن آن در خواب به معنی وارد شدن شانس یا ثروت به زندگی شما می باشد.

۷- حکمای عرب و پارس گفته اند شخصی که این نگین را همراه خود داشته باشد ناراحتی های معده از او دور و به مغز استقامت و قدرت می بخشد ،همچنین گردش خون را در بدن تنظیم می نماید و سموم را از بدن دفع می کند .

۸- از جمله خواص یاقوت سرخ تاثیر آن بر روی اعصاب و روان می باشد و برای بیماری های قلبی مفید است زیرا استفاده از آن مانع لخته شدن خون می گردد و از بروز سکته جلوگیری می نماید. (استفاده به صورت گردنبند) تنظیم جریان خون و بهبود ساختار غدد فوق کلیوی را می توان بر شمرد. برای اشخاصی که فشار خون پایینی دارند مفید می باشد .

۹- یکی دیگر از خواص سنگ یاقوت سرخ این است که شدت جریان خون‌ را افزایش‌ داده و حالت‌ ناتوانی و ضعف را از بدن خارج می کند. این‌ سنگ توانایی، نیرو، زندگی، شهامت، شجاعت‌ و افکار مثبت‌ را تقویت‌ می نماید.

۱۰- از جالب ترین خواص یاقوت سرخ و به طور کلی انواع دیگر آن این است که استفاده به طور دائم موجب بیشتر شدن هیبت، شکوه و همینطور کسب درآمد و رزق و روزی در کسب و کار می‌ گردد.

۱۱- باعث جلوگیری از استرس، بی خوابی شده و موجب شده تا محبت بین زوجین افزون گردد. (از خواص یاقوت سرخ و دیگر انواع آن)

۱۲- درمان ناباروری، بیماری‌های قلبی و سرطان خون از دیگر کاربرد‌های خواص سنگ یاقوت سرخ می باشد .

۱۳- از خواص یاقوت این است که سنگی با ارزش درمانی برای زنان بشمار می‌آید که این خواص برای زنان شامل : درمان ناباروری، کاهش دردهای قاعدگی و آسان شدن زایمان می باشد.

14- جالب است بدانید این گوهر برای درمان تب نیز توصیه شده است. کافیست یک قطغع پاکسازی شده از این نگین را در چاکرای ششم (چشم سوم) و یا در کف دستان خود قرار دهید.

خواص یاقوت بر روح و روان

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ

* دور کردن اضطرابی که شیاطین در دل آدمی قرار می دهد از خواص یاقوت سرخ و انواع دیگر می باشد. اساسا این سنگ به روح استقامت می دهد.

* یکی دیگر از خواص استفاده از یاقوت سرخ اصل این است که شخص دارنده به خواسته ی دل خود رسیده و حاجتش برآورده می شود و باعث عزت و وقار آدمی می گردد.

* همچنین غم و غصه های گذشته را از افکار آدمی دور می گرداند.

* دیگر خاصیت از خواص یاقوت سرخ و دیگر انواع آن این می باشد که دشمنان را سرکوب می نماید و از بیماری ها انسان را حفاظت می کند.

* اگر در دست راست باشد بیماری های زنانه را دور می نماید.

* آخرین خاصیت از خواص یاقوت سرخ و دیگر رنگ هایش این است که به اراده و شجاعت شخص می افزاید و زود هنگام حالات بد را از شخص دور می سازد و نتیجه نیکی را برای شخص دارنده به اهدا می کند.

خواص یاقوت سرخ در روایات

در این بخش در رابطه با خواص یاقوت سرخ در روایات و به طور کلی خواص انگشتر یاقوت سرخ و انواع آن که در روایات به آن اشاره شده است پرداخته خواهد شد:

۱- ثبت حسنه در نامه عمل انسان
امام صادق (ع) می فرمایند : دست کردن انگشتر یاقوت مستحب و ثواب دارد. همچنین فرموده‌اند که پوشیدن این انگشتر سنت است. (کتاب حلیه المتقین از علامه محمد باقر مجلسی)

۲- خواص یاقوت: دفع فقر
اما رضا (ع) از قول جدشان امام صادق (ع) می فرمایند : انگشتر یاقوت در دست کنید، همانا فقر رادور می کند و از بین می برد.

پیامبر (ص) به یکی از اصحاب خود فرمودند: انگشتر یاقوت زرد در دست کن تا فقر نشوی. (حاج شیخ محمد کلباسی در کتاب وسعت رزق)

همچنین پیامبر در جای دیگری میفرمایند: انگشتر یاقوت به دست کنید چرا که آن باعث فقرزدایی می‌شود. (حاج شیخ محمد کلباسی در کتاب وسعت رزق)

۳- رفع پریشانی و غم
امام رضا (ع) می فرمایند: انگشتر یاقوت در دست کنید که پریشانی و غم را می زداید. (کتاب حلیه المتقین از علامه محمد باقر مجلسی)

۴- نجابت و شرافت
حضرت علی(ع) فرموده اند که دارای چهار انگشتر بودند که یکی از آنها یاقوت بود که آن را به دلیل نجابت و شرافتش در دست می نمود و این نشانه اهمیت خواص انگشتر یاقوت سرخ و دیگر انواع آن نزد حضرت علی (ع) می باشد.

5- نیک فرجامی و پیروزی
حضرت محمد (ص) فرموده‌اند: هرکه این انگشتر را در دست کند پیروزی روزی او می‌گردد. (کتاب روزی بی منت ترجمه حسین قهستانی)

سنگی سمبلیک

به خاطر اهمیت خاصیت یاقوت سرخ و رنگ و ظاهر زیبایی که دارا می باشد بسیار پرطرفدار بوده و نگاه ها را به خود جذب می کند. نوع خالص این سنگ بسیار درخشان می باشد، رنگ آن مانند خون کبوتر سرخ می باشد همینطور به رنگ های دیگری همانند شرابی و ارغوانی نیز دیده می شوند، به عقیده اعراب این گوهر به زنگ های زرد، کبود، سبز و سفید نیز وجود دارد اما رنگ عمده آن، اناری رنگ  می باشد. رنگ‌ قرمز سمبل‌ عشق، عرق ملی  و خشم‌ و رنگ‌ مورد علاقه‌ کودکان جنگجو می باشد.

قیمت گذاری

مانند سایر سنگ های قیمتی با استفاده از معیار های شناخته شده مثل رنگ، برش، وضوح و وزن ارزش گذاری می شود همچنین یاقوت سرخ را می توان بر اساس مناطق جغرافیایی ارزش گذاری کرد که البته در خواص یاقوت سرخ تاثیری ندارد. مهمترین عاملی که در ارزش گذاری جواهرات مد نظر قرار می گیرد رنگ آن ها می باشد. این گوهر در چندین رنگ می تواند وجود داشته باشد که شامل رنگ قرمز خالص، نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش است. ولی باید توجه نمود رنگ اصلی یاقوت سرخ قرمز می باشد و رنگ های دیگر به عنوان رنگ ثانویه آن شناخته می شوند که ممکن است حاصل تغییران شیمیایی باشد.

بزرگترین سنگ های یافت شده

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ

*بزرگترین ترین یاقوت سرخی که یافت شده در برمه بوده است که وزن آن حدود ۴۰۰ قیراط براورد شده است.

* مشهور ترین سنگ، سنگی با نام‌ «صلح» به وزن‌ ۴۳ قیراط‌ می باشد که‌ چون‌ تاریخ‌ کشف‌ آن‌ درسال‌ ۱۹۱۹ میلادی‌ همزمان‌ با پایان  جنگ‌ جهانی‌ اول‌ بوده‌ است،‌ آن‌ را به‌این‌ اسم نام گذاری کرده اند.

* یکی‌ از درشت‌ ترین‌ سنگ های مشهور جهان‌ «یاقوت‌ سرخ‌ ادوارد» است‌ با وزن‌ ۱۶۷ قیراط‌ که‌ درحال‌ حاضر در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ لندن‌ قرار دارد.

* یاقوت‌ سرخ‌ ریوز (REVEES) با وزن‌ ۱۳۸ قیراط‌ در کشور آمریکا نگهداری می شود.

* یاقوت‌ سرخ‌ لانگ ‌استار (LONG STAR) با وزن‌ ۱۰۰ قیراط‌ در موزه‌ علوم‌ طبیعی‌ نیویورک‌ نیز از مشهور ‌ترین‌ در جهان می باشند.

راه های تشخیص سنگ اصل

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ

یکی‌ از نشانه‌ها برای‌ تشخیص‌ سنگ اصل‌ از بدل‌ آن‌ است‌ که‌ سنگ‌  اصل، اشعه‌ فرابنفش‌ را از خود عبور می‌ دهد و انواع‌ مصنوعی‌ این‌ خاصیت یاقوت سرخ را ندارند. در حالت کلی همه سنگ ها و جواهرات قیمتی دارای نمونه مشابه و تقلبی هستند که به مراتب قیمتی کمتر از نمونه واقعی دارند. نحوه شناخت نوع اصلی از تقلبی یکی از مهمترین کارهایی است که در خرید جواهرات باید همواره مد نظر قرار داد که در قسمت زیر به سه روش برای شناخت آن می پردازیم:

۱- رنگ و درخشش:
یکی از راه های شناخت سنگ یاقوت اصل از تقلبی رنگ آن ها می باشد. نوع اصلی در مقابل نور چراغ درخشان و شفاف هستند و این یک خاصیت یاقوت سرخ است و در سنگ های تقلبی اغلب این رنگ ها به صورت کدر هستند. اگر سنگ جواهری مایل به قرمز تیره باشد احتمال دارد که سنگ گارنت باشد. رنگ ثابت و قرمز این نگین را در همه جای آن بررسی کنید و اگر نقاطی را پیدا کردید که خراش خورده و رنگ دیگر دارند مشخص کننده تقلبی بودن است.

۲- سنگ یاقوت سرخ را با یک شیشه قرمز مقایسه کنید:
سنگ های قیمتی و دیگر انواع آن را با استفاده از شیشه جعل می کنند. اگر شیشه و سنگ شبیه هم بودند می توانید پی ببرید که سنگ جعلی است.

۳- سعی کنید سطح آن را خراش دهید:
سنگ های قیمتی دارای درجه سختی بالایی هستند و همان طور که در قسمت بالا اشاره کردیم از خواص یاقوت سرخ این است که فقط الماس و یک سنگ دیگر می توانند آن را خراش دهند. با استفاده از همین خاصیت یاقوت سرخ میتوانید تا حد زیادی نوع اصل را از تقلبی جدا کنید. از همین رو هر جسم و شی به جز موارد گفته شده اگر بتواند آن را خراش دهد نشان دهنده تقلبی بودن سنگ است و سنگهای تقلبی این خاصیت یاقوت سرخ اصل را ندارند.

معادن

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ

*معادن موجود در کشور میانمار معروف ترین معادن استخراج یاقوت سرخ در جهان می باشند. با وجود اینکه سنگ نوع سرخ خون کبوتری در معادن این کشور یافت می شود اما بیشتر رنگ سنگ های استخراج شده قرمز، صورتی قرمز و ارغوانی قرمز می باشند.

*همچنین کشور ویتنام یکی از کشورهای مهم در استخراج این گوهر می باشند که سنگ های با قدمت بسیار بالایی ( حدود چندین میلیون سال) در آن یافت می شود. رنگ سنگ هایی که از معادن این کشور استخراج می شود اغلب ارغوانی سرخ برمه ای، ارغوانی صورتی و ازغوانی سرخ  می باشند.

*در معادن کشور سریلانکا نیز یاقوت سرخ وجود دارد. رنگ سنگ های استخراج شده این کشور اغلب قرمز روشن، قرمز تمشکی و صورتی می باشند.

*کشور تایلند نیز یکی از منابع استخراج کننده ی این گوهر به شمار می آید. به طور معمول  رنگ سنگ های استخراج شده ی این کشور قرمز تیره می باشند.

*به علاوه بیشتر منابع یاقوت در کشورهایی اعم از میانمار، سری‌لانکا، کنیا، ماداگاسکار و تایلند قرار دارد و مرغوبترین آن‌ها از دره موگوک در میانمار استخراج می‌شود.
هم چنین معدن‌های این سنگ در آفریقا، آسیا، استرالیا و گرینلند وجود دارند. با همه این توضیحات اما بایستی توجه نمود که خواص یاقوت سرخ به کشور مبدا آن ارتباطی ندارد و شما جهت بهره بردن از فواید و خواص آن فقط کافیست این گوهر گران بها را همراه خود داشته باشید.

نحوه ی نگهداری و شارژ یاقوت سرخ

یاقوت سرخ: روش تشخیص یاقوت قرمز + خواص یاقوت سرخ در روایات و کتب علمی بلاگ  اگر از یک انگشتر یاقوت سرخ استفاده می‌کنید و می‌خواهید از خواص آن بهره‌برده و آن را شارژ کنید، باید مراقبت‌های خاصی را رعایت کنید. برای این منظور، بهتر است یک یا دو بار در ماه، سنگ، دستبند، انگشتر یا گردنبند یاقوت سرخ را در آبجاری بشویید و انرژی منفی آن را تخلیه کنید. سپس برای حدود دو ساعت آن را در زیر نور خورشید قرار دهید تا یاقوت سرخ شما با موفقیت شارژ شود و شما بتوانید از خواص یاقوت سرخ بهره ببرید. برای تخلیه اضافی، می‌توانید سنگ خود را در نمک خشک دریا قرار دهید. در صورت میل، برای شارژ دوباره سنگ خود، آن را در زیر نور خورشید قرار دهید، اما توصیه می‌شود زمان آن بیش از یک ساعت نباشد.

سنگ ماه تولد تیر ماه

برای افرادی که در ماه تیر به دنیا آمده‌اند، خواص و خصوصیات سنگ یاقوت سرخ به عنوان سنگ ماه تولدشان در نظر گرفته شده است. این سنگ از هزاران سال پیش تاکنون در فرهنگ‌ها و باورهای مختلف ارزشمند دانسته شده است. این سنگ طبیعی، احساسات و ویژگی‌های قابل توجهی را به نگهدارنده آن و صاحب آن -که در ماه تیر به دنیا آمده‌اند- می‌بخشد. این ویژگی‌ها شامل اخلاص، شادی، صداقت و شجاعت است. همچنین، معتقد است که سنگ یاقوت سرخ توانایی‌های ماوراء طبیعی و متافیزیکی دارد و می‌تواند به صاحب خود -متولد تیر- قدرت و اعتماد به نفس بیشتری ببخشد. همچنین، این سنگ به عنوان یک سنگ شفابخش شناخته شده است و می‌تواند در پاکسازی و بهبود خون، درمان عفونت‌ها و افزایش الگوهای تفکر مثبت مؤثر باشد. استفاده از این سنگ قرمز جهت جذب و افزایش انرژی، سخاوت، ایجاد رفاه و موفقیت نیز توصیه می‌شود. برای بهره‌برداری مستمر از خواص این سنگ، می‌توانید از روش‌های شارژ کردن یاقوت سرخ استفاده کنید که در متن اشاره شده است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان سفارشات بالای 500 هزارتومان به تمام نقاط ایران

 
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
خانه