📱 تلفن تماس: 91011094-051 و 09905088332  📍فروشگاه حضوری: مشهد، بازار رضا، بازار سوم، ط فوقانی، پ 2.981

📱 تلفن تماس: 91011094-051 و 09905088332  📍فروشگاه حضوری: مشهد، بازار رضا، بازار سوم، ط فوقانی، پ 2.948

بلاگ

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل

در این مقاله به تمام جنبه‌های سنگ عقیق کبود یا سنگ عقیق آبی پرداخته شده است. این شامل خصوصیات و خواص عقیق کبود در روایات و دیدگاه ائمه اطهار، سنگ ماه تولد، تأثیر عقیق یمنی کبود بر بدن، روح و روان انسان، منابع موجود در جهان برای این سنگ، روش‌های تشخیص اصلی عقیق کبود، خواص نگین از منظر علمی و فیزیکی و غیره می‌شود.

شناخت سنگ عقیق کبود

صدها سال است که از انگشتر عقیق کبود به عنوان گوهری ارزشمند و سنگی قابل استفاده در جواهرات یا مجسمه های هنری استفاده می شود و با نام سنگ عقیق آبی نیز شناخته می شود. سنگ عقیق نیز به عنوان طلسم و جادوگری از مواردی می باشد که توجه مردم از جمله ایرانیان باستان را به خود جلب می نمود و به دلیل اهمیت خواص عقیق سوسنی بسیار مورد استفاده قرار میگرفت. نام عقیق از نام رودخانه آگات (Achates) در شبه جزیره سیسیل ایتالیا گرفته شده است. احتمالا از بستر این رودخانه در دوران گذشته تکه سنگ های عقیق یافت می شده است.

عقیق آبی سنگی بسیار پربرکت و خواص عقیق سوسنی به قدری زیاد است که در روایات زیادی بر اهمیت آن تاکید شده است. عقیق در رنگ های قرمز، زرد، آبی کبود و سیاه یافت می شود. هم چنین سنگ هایی وجود دارد که به سبب شباهت ساختاری و فیزیکی در تجارت آن ها را جزء خانواده عقیق محسوب می کنند مانند عقیق سلیمانی یا چشمی (باباقوری)، عقیق شجری و عقیق خزه ای.

مشخصات علمی و فیزیکی

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

سنگ عقیق کبود از انواع بسیار دانه ریز یا مخفی بلورهای کانی کوارتز است. در حقیقت سنگ عقیق آبی متعلق به گروه کلسدونی (یمانی) می باشد. سختی سنگ انگشتر عقیق یمنی کبود بین ۶٫۵ تا ۷ درجه در مقاس مو می باشد، به همین دلیل گاهی سخت و یا گاهی نرم است که مخصوصا در هنگام تراش حس می گردد. این سنگ به طور معمول از نوارهای پی در پی کلسدونی و کوارتز تشکیل می گردد که به دلیل وجود اکسیدهای فلزی به رنگ هایی متفاوت نمایان می شود.

 

 

دسته بندی محصولات عقیق

بر روی دسته بندی ها کلیک کنید تا محصولات مورد نظر را مشاهده نمایید

انگشتر عقیق (507)

انگشتر عقیق زرد (273)

انگشتر عقیق یمنی (100)

انگشتر عقیق سرخ (86)

دستبند عقیق (55)

انگشتر عقیق سیاه (49)

انگشتر عقیق سبز (29)

انگشتر عقیق کبود (24)

انگشتر عقیق سلیمانی (18)

انگشتر شجر (1)

 

معادن مهم

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

سنگ عقیق آبی، انواع عقیق کبود و دیگر سنگهای عقیق در کشورهایی همچون یمن، هندوستان، ایران، چین، برزیل و آلمان در رنگ های قرمز، زرد و سفید یافت می‌شود.

بطور کلی منابع سنگ معدنی عقیق روی کره زمین فراوان است. ولی یکی از کشورهایی که بالاترین مقدار منابع این گوهر در رنگ ها و طراح های مختلف در آن وجود دارد ایران است، تا جایی که هم در سواحل دریای خزر و هم سواحل خلیج فارس و یا بر بستر اکثر رودخانه های ایران سنگ عقیق و گاها انواع عقیق کبود یافت می شود. شهرستان نمین در استان اردبیل از جمله بزرگترین معادن این کانی در جهان هست. با توجه به اهمیت خواص عقیق آبی آسمانی، این گوهر در اوروگوئه، برزیل، ایتالیا، هند، چین، مکزیک، ماداگاسکار، مصر، اسکاتلند، آمریکا، کانادا و آلمان وجود داشته و تولید می شود. گونه های برزیلی نیز برای حکاکی کردن بسیار عالی می باشند.

تنوع رنگهای عقیق

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ
این گوهر رنگارنگ در بیش از ۳۰ رنگ متفاوت در طبیعت یافت می شود. دامنه گسترده ای از رنگ ها مانند رنگ سفید، آبی، خاکستری، قهوه ای، قرمز، صورتی و حتی سیاه در آنها دیده می شوند که یکی از مهمترین آن ها انواع عقیق کبود می‌باشد. از جمله عوامل اصلی متاثر در رنگ سنگ عقیق می توان به ساختار میکروسکوپی، ساختار عناصر مایع، جامد و گاز، و به ویژه ترکیب عناصر فلزی رنگ زا همانند آهن، کروم، مس، تیتان، منگنز، کبالت و نیکل در سنگ عقیق اشاره نمود.

فضایل سنگ عقیق کبود

با توجه به روایات و احادیثی که در مورد خواص عقیق آبی آسمانی و دیگر انواع عقیق کبود و به طور کلی خود عقیق از زبان ائمه بیان شده است می توانیم به اهمیت خواص عقیق کبود در روایات پی ببریم. موارد زیر از مهم ترین خواص عقیق در روایات می باشد:

۱- اولین سنگ ایمان آورنده به خداوند، پیامبر و ائمه اطهار (ع)

۲- با ایمان ترین سنگ در میان دیگر سنگ ها
امام صادق (ع) فرمودند: “دوست می دارم که هر مؤمنی از شیعیان ما یکی از پنچ انگشتر را در دست به همراه داشته باشد. یکی از آن ها سنگ عقیق می باشد، زیرا عقیق با ایمان ترین و مؤمن ترین سنگ به پروردگار و ما اهل بیت، در میان دیگر سنگ ها می باشد.”

۳- اولین کوه شهادت دهنده به ولایت حضرت علی (ع)
امام رضا (ع) در حدیثی در فضیلت روز غدیر خم می فرمایند: پروردگار عالم ولایت حضرت علی (ع) را بر ساکنان طبقات هفت گانه آسمان عرضه کرد. اول کسانی که به ولایت حضرت علی (ع) ایمان آوردند، ساکنان طبقه ی هفتم عرش بودند. سپس ساکنان طبقه ی چهارم به ولایت امیر مومنان علی (ع) اقرار کردند. پس از آنان ساکنان آسمان جهان به امامت حضرت علی (ع) ایمان آوردند، پروردگار آسمان دنیا را به ستارگان مزین کرد و سپس طبقات دیگر آسمان ها ایمان آوردند. بعد از آن ولایت امیر مومنان را بر زمین (هفت طبقه زمین) عرضه کرد. سپس خداوند ولایت حضرت علی (ع) را بر کوه ها عرضه کرد و اولین کوه هایی که به ولایت ایشان شهادت دادند سه کوه عقیق، فیروزه و یاقوت بودند.

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

۴- تکلم پروردگار با حضرت موسی(ع)
امام صادق (ع) گفته اند: “انگشتر عقیق در دست به همراه داشته باشید. همانا خداوندگار با پیامبرش، حضرت موسی(ع) بر کوه عقیق سخن گفتند و حضرت موسی بر روی این کوه به مقام کلیم اللهی رسیدند.”

۵- معراج حضرت محمد(ص)
پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: “در شب معراج که در آسمان ها سفر می کردم (به عرش رفتم) به مرتبه ای رسیدم که نزدیک تر از آن به مقام ربوبیت، تصورپذیر نخواهد بود. سپس خداوندگار عالم با من در آنجا بین دو کوه عقیق سخن گفت.”

با نگاه به این دو روایت از این بزرگان، که پروردگار بر روی کوه سنگ عقیق با حضرت موسی(ع) و مابین دو کوه عقیق با رسولش پیامبر گرامی اسلام (ص) سخن گفت، توجه خداوند به سنگ عقیق  نمایان می شود، و این بخاطر آن می باشد که اول سنگی بوده که به وحدانیت خداوند و نبوت پیامبر(ص) و ولایت حضرت علی (ع) شهادت داده است و این از نشانه های اهمیت خواص عقیق سوسنی می باشد.

خواص عقیق کبود در احادیث

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

۱- یکی از مهم ترین خواص سنگ عقیق کبود و به طور کلی نگین عقیق از بین ‌بردن فقر می باشد.
حضرت امام رضا (ع) می فرمایند: “عقیق، فقر را می زداید و به همراه داشتن آن نفاق را نیز نابود می نماید.”
حضرت امام صادق(ع) در حدیثی کامل در خواص سنگ عقیق می فرمایند: “خیلی عجیب می باشد که آدمی در دستش انگشتر عقیق باشد و درهم و دینار(پول) نداشته باشد.”
حضرت امام رضا (ع) فرموده اند: “شخصی که انگشتری با نگین عقیق در دست کند، فقیر نمی گردد.”

۲- افزایش ثواب نماز
امیرمومنین علی(ع) می فرکوده اند: “شخصی که انگشتر عقیق در دست کند و دو رکعت نماز بجا آورد، ثواب آن دو رکعت، برابر با هزار رکعت نمازی می باشد که بدون انگشتر عقیق به جا آورد.”

روش های تشخیص عقیق کبود اصل

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

مواردی هستند که مطاله آنها به شما در تشخیص عقیق کبود اصل کمک خواهد کرد و شما بعد از تشخیص عقیق کبود اصل می توانید در مورد قیمت عقیق کبود یمنی اصل و انواع غیر یمنی آن با اطمینان بیشتری نظر بدهید و آن را تهیه کنید تا بتوانید از خواص عقیق سوسنی و کبود اصل بهره مند شوید.

• سنگ عقیق کبود با آتش سوزانده نمی شود. (این روش در مواردی که نگین مصنوعی و از پلیمر است کارایی دارد)
• سختی سنگ عقیق یمنی کبود به اندازه ای است که می تواند روی شیشه خط بیندازد.
• نگین عقیق عقیق کبود یمنی در برابر نور اشکالی همانند حباب یا کندوی زنبور از خود نمایان می کند.
• اجسام نوک تیز روی انگشتر عقیق تاثیری ندارند و شکافی ایجاد نمی کنند و این از خواص سنگ عقیق کبود و یک روش مهم برای تشخیص عقیق کبود اصل از تقلبی می باشد که به شما این امکان را می دهد تا از خواص عقیق آبی آسمانی اصل بهره مند شوید.

اساسا این گوهر نسبت به نگین هایی چون یاقوت، زبرجد و … قیمت چندان بالایی ندارد اما توجه داشته باشید که قیمت خیلی پایین می‌تواند یکی از موارد هشدار دهنده تقلبی بودن این گوهر باشد اما صرفا قیمت بالا ملاکی برای اصل بودن سنگ نیست و ممکن است که سنگ های با قیمت بالا فروخته شوند ولی اصل نباشند. با توجه به این که در هر حالت تشخیص اصل یا تقلبی بودن یک سنگ برای افراد معمولی کاری سخت و پیچیده است توصیه تیم شرف آنلاین بر این است که کار تعیین اصل یا تقلبی بودن سنگ و قیمت عقیق کبود اصل آن را حتما به یک کارشناس و یک فرد با تجربه بسپارید تا در خرید دچار مشکل نشوید و بتوانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی از خواص ویژه این سنگ استفاده کنید.

خواص انگشتر عقیق کبود یمن در کلام ائمه

بسیاری از ائمه بر خواص انگشتر عقیق از جمله خواص عقیق کبود در گشایش روزی بسیار تاکید نموده‌اند. در اینجا به چند مورد از مهم ترین توصیه هایی که از ائمه و بزرگان دین شده است اشاره شده‌است:

۱- حضرت امام صادق (ع) در مورد خواص انگشتر عقیق کبود یمنی و به طور کلی انواع این گوهر می فرمایند: هر شخصی که انگشتری از انواع عقیق به همراه داشته باشد پریشان نگردد و مادامی که با خود دارد اندوهی به او نرسد.

۲- حضرت امام رضا (ع) از فواید انگشتر عقیق می فرمایند: عقیق فقر و تنگدستی و درویشی را می زداید.

۳- حضرت امام صادق (ع) از فضیلت انگشتر عقیق می فرمایند: انگشتر عقیق در دست خود قرار دهید که مبارک می باشد و شخصی که انگشتر عقیق دارد امید است که عاقبتش نیک باشد.

۴- درباره فضیلت سنگ عقیق، حضرت محمد (ص) فرمودند: هر که انگشتر عقیق در دست داشته باشد حاجتش برآورده می گردد و در حدیث نبوی دیگر گفته شده، شخصی نزد رسول اکرم ( ص) آمد و شکایت کرد که دزد در راه به من رسید و اموال مرا برد حضرت فرمودند: چرا انگشتر عقیق در دست نداشتی که آن از هر بدی آدمی را حفظ می کند.

خواص عقیق کبود یمنی: اثر بر بدن انسان

۱- عقیق کبود یمنی و حتی دیگر انواع عقیق کبود، سرخ و … برای بیماری ها و ناتوانیهای چشمی بسیار موثر است و همچنین دارویی تقویتی برای دستگاههای تولید مثل می باشد. می توانیم از خواص سنگ عقیق کبود برای درمان سردردها، گرفتگیهای عضلانی و دردهای پشت استفاده کنیم. برای معالجه بیماری های صرع، کلیه، روده، پروستات، احتقاق و ورم ها نیز می توانیم از آن کمک گیریم. سنگ عقیق ریه ها، معده، کبد و مغز را تقویت می کند و محرکی برای دستگاه گوارش است و بیان و سخنوری را تسهیل می کند.

۲- در مواقع خستگی و کوفتگی چشمها می توانید از قطعه ای عقیق بر روی پلکهایتان به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه در روز استفاده نمایید.

۳- نوع آبی نواری در درمان گلو درد، لارنژیت، بیماری های تیروئید و مشکلات گفتاری بسیار موثر است.

۴- از جمله خواص عقیق کبود این است که برای کسانی که در انتقال پیام گفتاری خود به دیگران دچار مشکل اند یا کسانی که به دنبال ماهرانه سخن گفتن هستند سودمند است. انواع عقیق کبود، سرخ، زرد و دیگر رنگ ها فرد را در بدست آوردن لغات مناسب برای اشتراک گذاشتن و گفتن حقیقت درون فردی یاری می رساند.

5- برطرف نمودن خستگی و ناراحتی های چشمی: نگین را پس از پاکسازی به مدت زمان پنج الی بیست دقیقه بر روی پلک بگذارید.

6- برای برطرف نمودن آکنه و جوش های پوست: نگین را به صورت دایره ای و برخلاف جهت عقربه های ساعت بر روی پوست خود حرکت دهید.

7- برخی دیگر از خواص عقیق کبود:
* درمان اعتیاد و اختلالات عصبی
* بهبود عملکرد معده
* ایجاد سطحی پابرجا در سیستم عصبی

خواص عقیق کبود: اثر بر روح وروان

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

۱- ارتعاشات این سنگ انسداد و موانع درونی را از بین می برد و انرژی منفی را از ما دور می کند. توصیه می شود آن را در آپارتمانها بکار برید تا از نیروی منفی بدور باشید و از این خواص عقیق آبی آسمانی بهره ببرید.

۲- آرامش بخشیدن به حوزه احساسی، ارتقای اعتماد به نفس در ارتباطات، مفید برای رها شدن از عادت های منفرد در ارتباطات و سخن گفتن گوشه ای از خواص عقیق آبی است. گونه آبی نواری در کمک به فرد در ارتباط برقرار کردن با حقیقت وجودی خود، افزایش ارتباط با قوای ادراک درونی دل و اتصال به خرد درونی مفید است.

۳- سنگ عقیق آبی و دیگر انواع آن برای افرادی که با اثبات کردن و مسائل چالشی سروکار دارند (مانند وکلا)، می تواند ابزار بی نظیری باشد زیرا چاکرای گلو را تقویت و قدرت آن را چند برابر می کند.

۴- دیگر خواص عقیق کبود به طور خلاصه:
* افزایش احساس عشق و امنیت به خویشتن
* سنگ شجاعت، محافظت و power (قدرت)
* کاهش احساس ترس

دیگر خواص عقیق کبود

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

* من جمله از خواص انگشتر این نگین و گردنبند عقیق کبود برای متعالی شدن، شادابی و آرامش روح بسیار موثر می باشد.

* از دیرباز، قبایل و ملل کهن جهان، عقیق را سنگ مقدسی می دانسته اند و آن را از خود دور نمی کرده اند، عقیق سنگی است که آن را حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها می شمارند. انگشتر عقیق برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است.

* خواص انگشتر عقیق کبود یمن برای جلوگیری از خونریزی های شدید، به ویژه برای زنان، بسیار موثر است.

* انگشتر عقیق برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها بسیار مفید است.

* استفاده از انگشتر عقیق کبود و به طور کلی دیگر عقیق ها اثرات فراوانی دارد و علاوه بر زدودن انرژی های منفی از محیط و سبب پاکسازی هاله ای از انرژی های منفی می شود.

* انگشتر عقیق برای تعالی، شادابی و آرامش روح و همچنین بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی بسیار موثر است.

* از دیگر خواص عقیق کبود این است که در مقابل نور اشکالی همانند حباب یا کندوی زنبور از خود نمایان می کند. خواص عقیق کبود برای تعالی، شادمانی و آرامش روح و همینطور بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی بسیار مثمر ثمر می باشد. در گذشته بسیاری از ائمه اطهار (ع) از انگشتر عقیق استفاده می کرده اند و بر خواص و اهمیت انگشتر عقیق در گشایش روزی و دفع بلایا تاکید می کردند.

قیمت سنگ عقیق کبود یمنی

در میان انواع عقیق آبی، قیمت سنگ عقیق کبود یمنی اصل بیشترین است. به علت کمیابی، رنگ بسیار زیبای کبود و سوسنی و احادیث بیان شده در باب سنگ یمنی قیمت این گوهر بالاتر است. اما چه عواملی در قیمت سنگ عقیق کبود اصل یمنی موثر است؟ عواملی چون رنگ که در سنگ عقیق آبی این رنگ بیشتر به صورت آبی آسمانی و مایل به سوسنی دیده می شود، عدم وجود ناخالصی ها در سنگ، نحوه تراش کاری و شکلی که برش خورده است، وزن و ابعاد، پاکی و زلال بودن نگین می تواند بر روی قیمت سنگ عقیق کبود یمنی بسیار تاثیر بگذارد. مهمترین عوامل ابعاد و رنگ نگین است. هرچه ابعاد بزرگتر و رنگ تیره تر (مایل به کبود تیره و سوسنی) ارزش نگین بیشتر می‌شود. در بین رنگهای انواع عقیق کبود، رنگ سوسنی بسیار نایاب‌تر و گران قیمت تر است.

به جهت تعیین قیمت سنگ عقیق کبود یمنی توصیه می شود که حتما به یک کارشناس با تجربه مراجعه کنید تا اطلاعات دقیقی در مورد قیمت سنگ عقیق کبود یمنی اصل به شما بدهد و بتوانید از خواص عقیق آبی آسمانی اصل به طور کامل بهره ببرید. بطور کل عوامل زیادی هستند که می توانند بر روی قیمت عقیق کبود اصل یمنی تاثیر بگذارند.

سنگ عقیق کبود: روش تشخیص، قیمت و خواص سنگ عقیق یمنی کبود اصل بلاگ

نگهداری و شارژ

نگهداری از عقیق agate بسیار ساده است. برای شارژ می توانید آن را هفته ای یک بار در آب جاری یا آب نمک بشویید و سپس به مدت کوتاه در مقابل اشعه خورشید قرار دهید و از خواص انگشتر عقیق کبود یمن و دیگر انواع آن بهره کامل ببرید.

سنگ ماه تولد

این گوهر تقریباً برای همه متولدین ماه‌های شمسی استفاده می‌شود. با این حال، تأثیر بیشتری را از نظر نجومی بر متولدین ماه‌های مهر، مرداد، بهمن، دی و شهریور دارد و افرادی که در این ماه‌ها به دنیا آمده‌اند، قادرند از انرژی استثنایی سنگ عقیق بهره‌برده و سود ببرند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان سفارشات بالای 500 هزارتومان به تمام نقاط ایران

 
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
خانه