📱 تلفن تماس: 91011094-051 و 09905088332  📍فروشگاه حضوری: مشهد، بازار رضا، بازار سوم، ط فوقانی، پ 2.948

📱 تلفن تماس: 91011094-051 و 09905088332  📍فروشگاه حضوری: مشهد، بازار رضا، بازار سوم، ط فوقانی، پ 2.948

بلاگ

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ – نظر علما درباره آن

بیشتر مردم باور دارند که “شرف الشمس” یک نگین انگشتری عقیق زرد رنگ است که به دلایلی مانند افزایش روزی، رفع بلا و برآورده شدن امور مهم، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما در حقیقت، این یک سنگ نیست و دعای شرف شمس در واقع به امام علی (ع) نسبت داده می‌شود و در روز نوزدهم ماه فروردین با آیین و آداب خاصی صورت می‌گیرد. در این مطلب با خصوصیات و رازهای آن آشنا می‌شوید و همچنین توصیه بزرگان درباره دعای شرف الشمس را خواهید دید. متن دعای شرف الشمس به صورت کامل در اختیار شما قرار می‌گیرد.

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ  اجزای حروف متن دعای شرف الشمس

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ

توجه داشته باشید که نحوه حکاکی هرکدام از این حروف پیچیدگی های خاص خود را دارد و به صورت ساده‌ای که در تصویر آمده نیست.

معنی دعای شرف الشمس چیست؟ متن دعای شرف الشمس به صورت حروف رمزگونه‌ای حکاکی می‌شود که در ظاهر به صورت اشکالی که در ادامه توصیف می‌شود رویت می‌گردد:

شکل ستاره پنج پر – سه خط عمود و خط روی آن – حرفی مشابه میم – نردبان سه پله ای – چهار خط عمود – حرف ه دو چشم –  حرف واو وارونه به صورت ممتد روی تمام حروف حکاکی شده‌است.

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ   معنی و متن فارسی دعای شرف الشمس چیست؟

با دقت در متن فارسی دعای شرف الشمس و متن اصلی می‌توان فهمید که به چه علت به همراه داشتن این دعا این میزان توسط علما توصیه شده‌است. متن فارسی دعای شرف الشمس را می‌توان به شکل زیر معنی کرد:

خداوندا از تو می‌خواهم با عظمت و بزرگی خود ای قادر مطلق و الله و اعلی حضرت و معصومان و ارادتمندان او و معاشرت او و ارادتمندان او و وصی او و اوست. و بخصوص او، و عالی ترینها و عالی ترین جانشین او، بر مولای ما محمد و آل او صلوات فرست و حاجت من را برطرف کن.

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ   خواص دعای شرف الشمس برای رزق و روزی و …

مهم ترین خواص دعای شرف شمس چیست؟ بی‌شک معروف‌ترین و شاید مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین خاصیت دعای شرف الشمس برای رزق و روزی است. نگین، انگشتر، دستبند شرف الشمس ، نیم ست شرف الشمس ، گردنبند شرف الشمس با به هر شکل دیگری که دعای شرف الشمس همراه‌تان باشد به امید خدا از خواص زیر بهره‌مند خواهید شد:

۱- دفع فقر از مهم‌ترین خواص آن است.

۲- دفع بدى ها، حفظ و حفاظت از جان و اموال

۳- کسب عزت و مقام

۴- دفع چشم زخم

۵- دعای شرف الشمس برای حاجت و گشایش امور

۶ -دفع بیماری ها

7- حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و دشمنان

8- همانطور که پیش‌تر گفته شد جهت افزایش رزق بسیار مجرب است

9- همچنین درمورد خواص خود عقیق زرد آمده که استفاده از آن سبب پاک کردن و تصفیه سیستم گوارش می‌شود  و بر هضم و جذب مواد غذایی کمک می‌کند، همچنین بر گردش خون در بدن، بر چاکرای ۳، بر غدد پانکراس و لوزالمعده تاثیر بسیار زیادی دارد. اما به جز این، سنگ عقیق خواص بسیار دیگری دارد که در روایت دینی نیز همراه داشتن آن توصیه شده‌است.

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ   خواص عقیق از نظر امامان معصوم (ع)

خواص انگشتر شرف الشمس باتوجه به متن فارسی دعای شرف الشمس از دو جهت دارای اهمیت است یکی در خواص بی همتایی که در خود سنگ عقیق نهفته است و دیگری در قدرت اسم اعظم الهی که معمولا در پشت سنگ شرف الشمس اصل حکاکی می‌گردد. بدون شک  آثار سریع و متداوم این نگین در افزایش رزق و روزی مورد تایید همگان می‌باشد و گشایش امور را در سریعترین زمان به طور کاملا مشهودی ایجاد می‌کند. در ادامه تعدادی از احادیث درباب عقیق که در دعای انگشتر شرف الشمس نیز کاربرد دارد را مطالعه بفرمایید.

۱- از امام موسی کاظم (ع) در روایتی گفته شده است که انگشتر زرد در دست نمایید که سبب آسانی می‌شود و در آن هیچ دشواری در کار نباشد.

۲- پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: هر شخصی یکی از عقیق‌ های سفید و سرخ و زرد را در دست داشته باشد جز خیر و نیکی و افزایش روزی و سلامتی و دفع بلا‌ ها نمی‌بیند همچنین از شر پادشاهان ظالم و از هر آنچه آدمی از آن می‌ترسد در امان می‌ماند.

۳- امام صادق (ع)می‌فرمایند: انگشتر عقیق سبب ایمنی در سفر می‌شود.

۴- پیامبر اکرم (ص): انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که شخصی آن را همراه خود داشته باشد اندوهی به آن شخص نخواهد رسد.

۵- امام صادق (ع)می‌فرمایند: انگشتر عقیق در دست کنید که مبارک می‌باشد و صاحب عقیق عاقبتش به نیکی و خیر برسد.

۶- پیامبر (ص) می‌فرمایند: هر که در دست انگشتر عقیق داشته باشد حاجتش بر آورده می‌گردد.

۷- امام علی (ع)می‌فرمایند: دو رکعت نماز با انگشتر عقیق به از هزار رکعت بدون آن می‌باشد.

۴- مرحوم کفعمی در کتاب مصباح کفعمی می‌فرمایند: این حروف شکل اسم اعظم خداوند می‌باشد، سپس در حاشیه کتاب یاد شده می‌فرمایند: در تعداد محدودی از کتاب های شیعه دیده ام که از امیر المؤمنین (ع) نقل شده‌است. (بحارالانوار، ج ۵۴، ص ۲۲٫)

۵- مرحوم شیخ بهائی نیز در کتاب “سرالمستتر” در رابطه با این شکل که به دعای انگشتر شرف الشمس شناخته شده می‌فرمایند: می‌بایست در روز ۱۹ حمل که مطابق با روز ۱۹ فروردین می‌باشد، از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امکان آن را بر روی کاغذی نوشته و با خود به همراه داشته باشد، ولی تمدید مجدد آن در روز مذکور در سال های بعد شرط نشده و لازم نیست.”

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ  زمان نوشتن متن دعای شرف شمس

روز نوزدهم فروردین ماه برای ستاره شناسان مسلمان اهمیت ویژه ای دارا می‌باشد. روزی که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل (فروردین) قرار می‌گیرد و اصطلاحا به آن روز شرف الشمس می‌گویند. منجّمان معتقدند این روز بخصوص بنابه محاسبات نجومی، روزی خوش یمن و بابرکت می‌باشد و همچنین در ساعت های مخصوصی در این روز، خورشید در بهترین موقعیت خود در کهکشان و سال قرار می‌گیرد. در این روز خورشید در نقطه خاصی در آسمان قرار می‌گیرد که نسبت به سایر ستارگان موجود در کهکشان انرژی  بیش‌تری را دارا می‌باشد و آداب و اعمال خاصی برای آن تعیین شده است. اصطلاحا خورشید sun بر دیگر ستارگان اشراف دارد.

بر اساس نوشته ها و تقویم نجومی این روز را زمان نوشته شدن دعای شرف شمس تعیین کرده‌اند، که حدود زمان حکاکی دعا بر روی عقیق زرد از هنگام طلوع آفتاب تا هنگام غروب آفتاب می‌باشد اما هر ساله بر اساس تقویم های نجومی زمان حکاکی افزایش و گاها کاهش می‌یابد. گاها این زمان به بیشتر از ۲۴ ساعت نیز به طول می‌انجامد. برای مثال در سال ۹۸ این زمان از حدود ۷:۳۰ صبح روز نوزدهم فروردین شروع و تا حدود ۷:۴۰ دقیقه صبح روز بیستم فروردین ۹۸ ادامه پیدا نمود. یا در سال 1400 این ساعت از حدود 14:50 روز 19 فروردین تا حدود ساعت 15:20 روز 20 فروردین ادامه داشت.

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ   آداب حکاکی ذکر شرف الشمس

آداب نوشتن دعای شرف شمس چیست؟ به دلیل با اهمیت بودن خواص دعای شرف الشمس، هر فردی شایستگی لازم برای نوشتن این ذکر را ندارد و برای بهتر نتیجه گرفتن از خواص دعای شرف الشمس باید نوشتن این دعا توسط افراد و اساتید خبره در این کار صورت گیرد. همچنین در نوشته ها تاکید زیادی بر نوشته شدن این ذکر دقیقأ در روز ۱۹فروردین ماه شده است. به دلیل وجود این همه تاکید بر نوشته شدن این ذکر تحت شرایط ویژه، در بازار شاهد انواع تقلبی این ذکر هستیم. پس بهتر است برای داشتن این ذکر حتما موارد یاد شده را مد نظر قرار دهید.

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ

در روز ۱۹ فروردین در ساعات مقرر شده در تقویم های نجومی، ۲ رکعت نماز حاجت همانند نماز صبح می‌خوانیم و سپس دعا رو می‌نویسیم و در ادامه سلامتی و فرج آقا امام زمان (عج) را از خداوند مستعان و منان درخواست کرده و سپس نیت می‌کنیم، ان شاء الله حاجت خود را دریافت کنیم. شخص نویسنده  باید ساعات مشخصی از روز نوزدهم برج حمل (توجه کنید بین برج حمل با صورت فلکی حمل تفاوت است!) دعای شرف الشمس را بنویسد. همچنین بایستی طاهر و پاکیزه باشد و رو به قبله حکاکی را انجام دهد و حتما در ساعات شمس الشمس این عمل انجام شود.

لازم به ذکر است که در بین دعای انگشتر شرف الشمس‌ هایی که در بازار به فروش می‌رسند نمونه غیر اصل نیز مشاهده می‌شود که در ساعات مقرر حکاکی نشده اند هرچند که تعداد فروشندگان آن‌ها بسیار محدود است. مشخص بودن اطلاعاتی از زمان حکاکی آن‌ها، اصالت سنگ و حکاک دعای شرف الشمس در خرید بهتر کمک می‌کند. بنابراین با توجه به این موارد باید از جایی که به آن اطمینان دارید دعای شرف شمس را تهیه کنید. اگر حکاکی این ذکر بر روی عقیق زرد به طور صحیح انجام شده باشد نیازی به بازنویسی مجدد نمی‌باشد  اما درصورتی که احساس می‌کنید آن طور که باید و شاید از خواص دعا شرف الشمس بهره کامل را نمی‌برید یا از خواص آن برای شما در انتهای سال کاسته شده، بهتر است سال بعد یک عدد دیگر تهیه بفرمایید.

معنی و متن دعای شرف شمس چیست؟‌ - نظر علما درباره آن بلاگ   دعای شرف الشمس در کتب معتبر اسلامی

علمای قدیم و معاصر نظراتی در این باره بیان نموده‌اند که برخی از مهم‌ترین آن‌ها در ادامه اورده شده است که به طور ویژه به خاصیت افزایش روزی اشاره گردیده‌است:

۱- در کتب قدیمی مثل «السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری آمده، دعای شرف الشمس از علوم غریبه می‌باشد و در دفع فقر و بیماری ها و حفظ صاحب آن از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و کسب عزت و بزرگی تاثیر بسیار دارد.

۲- در کتاب ریحانه الادب هم ذیل نام “ابو البدر” از عالمان قدیم شهر اردبیل، به نقل از او شرح کامل و مفصلی درباره‌ی دعای شرف الشمس، حروف آن و اشعاری که به امام علی (ع) در مورد این حروف پیوست شده و طرز نوشتن این حروف داده است. (ریحانه الادب، مدرس تبریزی، ج۷، ص۲۳-۲۴، چ چهارم، تهران، خیام، ۱۳۷۴؛)

۳- در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته ۹۷۷، تألیف آیت الله حسن زاده آملی نیز مطالبی دربار‌ه‌ی دعای شرف شمس آورده شده‌ و توضیحاتی داده شده‌است که دعای شرف شمس چیست.

۴- علامه مبشر کاشانی در کتاب خود به زمان، آداب و کیفیت دعای شرف الشمس اشاره می‌‌نماید. آیت الله مبشّر کاشانی می‌فرمایند: شرف الشمس از علوم غریبه می‌باشد.

۵- در کتاب “جواهر مکنونه” که از کتب خطی اذکار می‌باشد نیز به آن اشاره شده‌است.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

ارسال رایگان سفارشات بالای 500 هزارتومان به تمام نقاط ایران

 
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 موارد محصول
حساب کاربری من
خانه